X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Bezpiecznie w klasie i na boisku - Ubezpieczenia NNW dla młodzieży szkolnej

2009-08-28 09:52 piątek
Anna Staniszewska
Już za tydzień rozpoczęcie roku szkolnego. W polskich szkołach rocznie dochodzi do ponad 100 tysięcy wypadków z udziałem uczniów. Są to najczęściej złamania, zwichnięcia, skręcenia kończyn, potłuczenia. Niestety, zdarzają się też wypadki ciężkie i śmiertelne. Jak można uchronić się przed skutkami takich zdarzeń?

Wypadki zdarzają się w nawet najlepiej zarządzanych szkołach. Wystarczy krótka przerwa, odrobina zamieszania na korytarzu i nieszczęście gotowe. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które choć w części pozwoli na zrekompensowanie problemów związanych z takimi zajściami. Ponieważ rodzice i tak mają wiele zobowiązań związanych z przygotowaniem dzieci do nowego roku szkolnego, powszechnie przyjęło się, że to szkoła wybiera towarzystwo, sumę ubezpieczenia, zakres ochrony oraz wysokość składki. Na decyzję może mieć oczywiście wpływ rada pedagogiczna i rada rodziców.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Odpowiedzialność z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) rozpoczyna się od pierwszego dnia roku szkolnego i trwa do ostatniego dnia wakacji, pod warunkiem, że wniosek o ubezpieczenie i składki zostaną przekazane w terminie wyznaczonym przez dany zakład ubezpieczeń.

Adresatami oferty są wychowankowie przedszkoli, uczniowie i studenci uczący się stacjonarnie, wieczorowo i zaocznie w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich, wyższych i specjalnych, dzieci i młodzież przebywająca w innych placówkach (np. domach dziecka) oraz personel wymienionych instytucji. Ubezpieczenie zawierane jest przez szkołę jako ubezpieczenie grupowe i - w zależności od postanowień umowy – obejmuje oprócz uczniów i wychowanków, także nauczycieli i personel administracyjno - techniczny szkoły.

Przedmiotem ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub tzw. rozstroju zdrowia w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu, trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci ubezpieczonej osoby. Za nieszczęśliwy wypadek uważa się z kolei nagłe, niespodziewane zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną. Zakres ochrony obejmuje wypadki, którym ubezpieczony uległ m.in. w czasie nauki, w drodze do lub ze szkoły, a także w czasie różnych zajęć pozalekcyjnych. Często ubezpieczenie takie obejmuje również wypadki powstałe podczas kolonii, obozów i „zielonych szkół”, a także „działa” podczas ferii, wakacji i dni świątecznych.

Ubezpieczenie nie obejmuje natomiast skutków wypadków, które miały miejsce bezpośrednio z winy ubezpieczonego, np. zdrowotne konsekwencje i obrażenia odniesione po spożyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, skutki usiłowania lub popełnienia przestępstwa. Może się zdarzyć, że w niektórych firmach polisa nie obejmuje wypadków zaistniałych w czasie zajęć sportowych.

Jak wybrać właściwą polisę

Zanim zdecydujemy się na zawarcie ubezpieczenia NNW, warto uważnie przyjrzeć się ofercie. Niektóre towarzystwa proponują np. ochronę tylko na terenie szkoły bądź uczelni, nie zaś całodobowo. Poza tym tylko u niektórych ubezpieczycieli w zakresie podstawowym znajdują się świadczenia assistance, czyli np. zorganizowanie pomocy medycznej, umówienie wizyty lekarskiej, zorganizowanie transportu medycznego, zorganizowanie procesu rehabilitacji, dostarczenie do miejsca pobytu leków, domowa opieka pielęgniarska, czy lekcje prywatne.

W PZU umowę ubezpieczenia można zawrzeć według jednego z dwóch wariantów oferujących szeroki zakres świadczeń i usług , m.in. świadczenie z tytułu śmierci, trwałego uszczerbku na zdrowiu, złamań kości lub zwichnięć stawów, wstrząśnienia lub podejrzenia wstrząśnienia mózgu, poparzeń, odmrożeń, pogryzień, zwrot kosztów nabycia przedmiotów ortopedycznych, zwrot kosztów odbudowy stomatologicznej zębów stałych oraz szeroki zakres usług assistance powypadkowych.

Wysokość rocznej składki jest uzależniona od rodzaju placówki oraz sumy, okresu, wariantu, przebiegu i zakresu ubezpieczenia. Średnio jest to ok. 40-50 zł  rocznie.

Suma ubezpieczenia NNW zawartego w PZU dla każdej ubezpieczonej osoby mieści się w granicach od 1 tys. do 100 tys. zł. Odszkodowanie w takiej wysokości dostaje się, gdy uszczerbek na zdrowiu wyniesie 100 proc. oraz w razie śmierci ubezpieczonego. Z kolei przy uszczerbkach częściowych suma ubezpieczenia mnożona jest przez uzyskany na komisji lekarskiej procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Warto podkreślić, że PZU daje pełną ochronę ubezpieczeniową przez cały rok czyli zarówno w szkole, jak i w domu, czy na wakacjach. Ponadto polisa PZU zabezpiecza przed wypadkami, które mogą się wydarzyć w czasie uprawiania wszelkiego rodzaju sportów (wyczynowo i rekreacyjnie).

Anna Staniszewska, ekspert ds. ubezpieczeń NNW w PZU SA
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Całkowite trwałe inwalidztwo - całkowita i trwała niezdolność do ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.