X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wypadek przy pracy - kto za to zapłaci?

2013-11-12 11:25 wtorek
wypadek przy pracy
Na jaką pomoc może liczyć pracownik w razie wypadku przy pracy? Co gwarantuje ubezpieczenie NNW pracownika? Co należy do obowiązków pracodawcy? Zachęcamy do lektury zarówno pracowników jak i przedsiębiorców.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nie muszą martwić się o odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani opłacanie podatków od dochodów. Koszty te w ich imieniu pokrywa pracodawca. Składają się na nie:
  • składka emerytalna,
  • rentowa,
  • chorobowa,
  • zdrowotna
  • podatek dochodowy.

PORÓWNAJ OFERTY NNW!

Łączna suma tych wartości pomniejsza wynagrodzenia pracownika. Co więcej pracodawca ponosi koszt zatrudnienia pracownika – ciąży na nim obowiązek opłacania dodatkowych składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz na ubezpieczenie wypadkowe, a także dokładania się do Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a w niektórych branżach również Funduszu Emerytur Pomostowych. Łącznie koszty te są dość znaczne, ale przekładają się na realną wartość dla pracownika, który np. w przypadku choroby i braku możliwości świadczenia pracy w dalszym ciągu jest uprawniony do otrzymywania wynagrodzenia.

Za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym pracownikowi należy się wynagrodzenie z zakładu pracy. Jeśli jednak brak możliwości wykonywania pracy ma swój związek z wypadkiem przy pracy, już nie pracodawca, a ZUS wypłaca zasiłek, który w tym przypadku równy jest 100% wartości wynagrodzenia (wynagrodzenia za czas choroby ustalane jest na poziomie 80% jego wartości).

Wypadek przy pracy

Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia w związku z wypadkiem przy pracy jest zajście … wypadku przy pracy. Chodzi o taką sytuację, która została wywołana przyczyną zewnętrzną, powstała nagle, spowodowała uraz lub zgon pracownika oraz miała związek z wykonywaną przez niego pracą. Pracodawca powołuje zespół powypadkowy, który badając okoliczności zdarzenia, rozstrzyga czy spełnia ono definicje wypadku przy pracy. Protokół powypadkowy jest podstawą uzyskania świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

Analogiczne zasady obowiązują również przedsiębiorców, którzy z tytułu prowadzonej działalności objęci są ubezpieczeniem wypadkowym. Zasiłek przysługuje im od pierwszego dnia niezdolności do pracy powstałej w związku z wypadkiem przy pracy, a jego wysokość stanowi 100% przychodu.

Dodatkowe ubezpieczenie NNW

Niezależnie od możliwości uzyskania świadczeń z ZUS pracownik lub przedsiębiorca, który uległ wypadkowi przy pracy będzie mógł otrzymać także dodatkowe świadczenie z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia NNW - pod warunkiem, że wykupił tego typu polisę. Na rynku jest bardzo duży wybór produktów zapewniających ochronę w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, w tym równie sporo ofert ubezpieczeń NNW dla pracowników. Pracownik może przystąpić do programu, który bardzo często dostępny jest w zakładzie pracy lub ubezpieczyć się we własnym zakresie. Warto wspomnieć, że w przypadku ubezpieczeń grupowych, przygotowywanych dla konkretnego pracodawcy i w oparciu o konkretną bazę pracowników, warunki zarówno dotyczące zakresu jak i wysokości składki mogą być atrakcyjniejsze od otrzymywanych indywidualnie.

PORÓWNAJ OFERTY NNW!

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Gospodarcze ubezpieczenie - ubezpieczenia majątkowe, lub osobowe. Prowadzone ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.